Αγαπητοί γονείς,

Ο   γονιός στη σημερινή  κοινωνία έχει ένα ρόλο    δύσκολο,  σύνθετο και  πιο απαιτητικό, καθώς καθημερινά βρίσκεται αντιμέτωπος με ποικίλες  εξωτερικές  προκλήσεις, γι'  αυτό θα πρέπει να είναι ενημερωμένος προκειμένου να ενισχύσει τη παρουσία του μέσα στην οικογένειά του.  Είναι  υποχρέωσή  όλων μας, ως γονείς,  να εντοπίζουμε τα προβλήματα που  αφορούν  τα  παιδιά  μας, να  παρεμβαίνουμε με αποτελεσματικό διάλογο μέσα στην οικογένεια αλλά και να οδηγούμαστε στο σχολείο προκειμένου να αντιμετωπίσουμε τα όποια προβλήματα προκύπτουν.
Εμείς, ως εκπαιδευτικοί, έχουμε  την   ίδια  αγωνία  με  σας  για   το μέλλον των παιδιών  σας γι' αυτό  πρέπει να υπάρχει η καλύτερη δυνατή συνεργασία  μεταξύ  εκπαιδευτικών και γονιών  ώστε  τα  παιδιά σας, οι  μαθητές  μας, να  έχουν  την  καλύτερη  δυνατή  βοήθεια.  Αυτή την αμφίδρομη συνεργασία πρέπει  να  τη  καλλιεργήσουμε,  να  τη  στηρίξουμε  και  να την  ενισχύσουμε  προς  όφελός  τους.  Μία   συνεργασία,  που  και  με  την  αμέριστη  συμπαράσταση  ηθική  και  προπάντων
υλική απαραίτητη για  την  καλή  λειτουργία  του  σχολείου  του  Δήμου  μας, θα έχει
ως  αποτέλεσμα να καταστήσει  το  σχολείο  μας, ένα από τα καλύτερα του Νομού  μας .

Όταν ασχολούμαστε με τα παιδιά μας καλό είναι να  προσπαθούμε  να  βάλουμε  τα  πράγματα  σε  μία  λογική  σειρά  και  να  δημιουργούμε  ισορροπημένες  σχέσεις. Η  αγάπη  για  το  παιδί  είναι  ότι  πιο  δυνατό  συναίσθημα  έχουμε. Δε  θα  πρέπει  όμως  να  είναι  μία  εύκολη αγάπη, μια αγάπη γεμάτη παροχές και διευκολύνσεις για το παιδί. Πρωτίστως θα πρέπει να έχει στόχο να δώσει στο παιδί τα εφόδια που χρειάζεται για να πετύχει στην κοινωνία, ιδιαίτερα δε, σωστό χαρακτήρα και χρήσιμες γνώσεις.
Ως Διευθυντής του Σχολείου, πιστεύω  ότι προς αυτή την κατεύθυνση ενεργό - διακριτό ρόλο πρέπει να έχει και ο Σύλλογος Γονέων και  Κηδεμόνων  του  Γυμνασίου  μας, αφού μπορεί   να   προσφέρει   βοήθεια, προς  τους   γονείς   και   το   σχολείο, με την κατάθεση προτάσεων και καινοτόμων ιδεών, καθώς και με την πραγματοποίηση διοργανώσεων και δραστηριοτήτων.
Είναι σίγουρο ότι όσο πιο μαζική είναι η συμμετοχή και η συμπαράσταση των γονιών στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, τόσο πιο αποτελεσματικό θα είναι το έργο του Συλλόγου, αλλά και του σχολείου μας γενικότερα.
Τελειώνοντας θέλω να σας ενημερώσω ότι, εκτός απροόπτου στις  12 Μαρτίου 2008, που θα  γίνει η  παράδοση της βαθμολογίας Β΄ Τριμήνου,  θα γίνουν  εκλογές για την ανάδειξη Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του  Γυμνασίου  Μελιγαλά.
Με την παρούσα επιστολή θέλω να σας υπογραμμίσω τη σοβαρότητα του θεσμού του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και να σας  παρακαλέσω την ημέρα των εκλογών να είστε όλοι παρόντες. Επίσης θα παρακαλέσω όσοι από τους γονείς ή κηδεμόνες έχουν εμπειρία, διάθεση και θέληση να βοηθήσουν στην κατεύθυνση αυτή. Με νεότερη επιστολή  θα σας ενημερώσουμε περισσότερα για το θέμα αυτό.
                                                                      Αντωνόπουλος  Ευάγγελος

αρχική